Az eddigi legteljesebb egyenesszárnyú-felmérésre került sor a Dél-Nyírségben. A vizsgálatokat az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állatrendszertani Tanszékének két kutatója, Fadel Nadin és dr. Szövényi Gergely végezte, a terepi munkálatok a 2012-es és a 2013-as évben történtek. A mintavételek 90 mintavételi ponton – fűzlápoktól a lápréteken és pusztai tölgyeseken keresztül a száraz homoki gyepekig – zajlottak. Összesen 53 faj közel 10 000 példánya került meghatározásra. A gyűjtés fűhálózással, és egyeléssel – vagyis az állatok egyenkénti észlelésével – zajlott.
Ezidáig két védett faj, a sisakos sáska (Acrida ungarica), és a fogasfarkú szöcske (Polysarcus denticauda) tájegységünkben való előfordulásáról volt tudomásunk. Az előbbi a mediterrán térség és a kárpát-medencei homokpuszták melegkedvelő faja, az utóbbi pedig láprétjeink jellemző egyenesszárnyúja.
A sisakos sáska homokpusztáink lakója
A kutatók által végzett felmérés során egy új védett egyenesszárnyú került elő, név szerint a tőrös szöcske (Gampsocleis glabra). Ez a sztyepekre jellemző egyenesszárnyú Spanyolországtól Mongóliáig fordul elő, Európában azonban szórványos elterjedésű, állományai csökkennek.
A védett tőrösszöcske eddig nem volt ismert tájegységünkből
Mivel a faj könnyen felismerhető, hangja nagyon jellegzetes, ezért a jövőben a Hajdúsági Tájvédelmi Körzet munkatársai fokozott figyelmet fognak fordítani felmérésére, adatai Igazgatóságunk biotikai adatbázisába fognak kerülni.
Szél László
Természetvédelmi Őrszolgálat