A Hortobágy falu közelében található Malomházi terület, mint lehetséges bemutató helyszín már 1990-ben felmerült, a Világkiállítás Expo 95’ programjában is így szerepelt. A terület különleges alkalmasságát bizonyítja, hogy Hortobágy idegenforgalmi központjához közel helyezkedik el, és itt jelen van a nemzeti park összes jellemző tájképi együttese. A fejlesztés első lépéseként lépésként megvalósult a kb 120 hektáros terület villanypásztorral való bekerítése, megépült a bemutatóház, röpdék, kifutók, megfigyelőpontok kerültek kialakításra, megtörtént az állatok betelepítése, és megkezdődött a terület beüzemelése.
A Hortobágyi Vadasparkban az ember megjelenése előtt ezen a tájon élő, de a civilizáció térhódítása miatt a területről kiszorított, illetve a nemzeti parkban ma is vadon élő állatfajokat mutatjuk be. Olyan fajokat kerestünk, amelyek a földtörténeti jelenkorban a Hortobágyon bizonyítottan előfordultak. A Tisza folyó völgyében talált gazdag csontleletek azt bizonyítják, hogy némiképpen az afrikai szavannákhoz hasonló viszonyok jellemezték az ősi alföldet: őstulkok, vadlovak, vadszamarak nagy létszámú csordái népesítették be, melyeket nagyragadozók illetve dögevők követtek. A Vadasparkban három nagytestű patás fajjal ismerkedhetünk meg: az eurázsiai vadlóval (Przewalski ló), az ún. rekonstruált őstulokkal, (Heck-marha), illetve a vadszamárral. Az akkori madárfaunát a területről rég eltűnt pelikán képviseli. A ragadozók közül a farkassal és a sakállal találkozhatunk. A bemutatandó fajoknak természetszerű környezetet alakítottunk ki, bizonyos, a mai Hortobágyra jellemző fajok idevonzásával, számukra kedvező, mesterséges élőhelyek létrehozásával.
A terület egyedülálló adottságai lehetővé teszik egy olyan szafarival kombinált turisztikai vadaspark kialakítását, amely Magyarországon unikális vonzerőt jelent.
Tervezett program:
A látogató gyalog, vagy saját járművén érkezik a kiindulási pontra, amely a Pusztai állatpark parkírozója. Itt megváltja a belépőjegyét, és csatlakozva a meghirdetett induló túrához vesz részt a programon. A látogató speciálisan kialakított óránként indított gépjárművel jut el a tulajdonképpeni vadasparkba. Az út keresztül halad a nagypatások területén, ahol szerencsés esetben közvetlen közelről láthatók az állatok. Ha nem így történik, akkor kedvező száraz terepviszonyok mellett a szerelvény képes elhagyni a szilárd burkolatú utat, és a területen kialakított földút rendszeren közelíti meg az állatcsoportokat. A gépjármű üléseibe beépített audio guide rendszer segítségével már út közben érdekes információkhoz juthatunk a parkról, és az itt bemutatott élőlényekről. Az útvonalat úgy alakítottuk ki, hogy a résztvevők a vadon felfedezésének érzését élhessék át. A ragadozókat: farkasok, sakálok, ragadozó madarak (keselyűk, sasok) speciális, a környezetbe illeszkedő kifutókban, röpdékben mutatjuk be. A program show eleme a látványetetés, melyet naponta egyszer tartanak meg a farkasoknál, és a ragadozó madaraknál. A világ számos állatkertjében alkalmazott látványelem, amely elsősorban a ragadozók jobb bemutathatóságát célozza. Az állatápoló szakszemélyzet az erre a célra kialakított bemutatótérben végzi az etetést oly módon, hogy az állatok a lehető legkomplexebb mozgás és magatartásformáit lehessen látni. A közönség a kialakított megfigyelőteraszon szemlélheti az eseményeket. Az ápoló mikroport segítségével műsor közben magyarázza a látott mozgás és magatartási elemeket, amely egy erősítő és kihangosító rendszeren át mindenki számára jól hallható. Ebből a célból épül majd meg a kilátóterasz is, mely biztosítja, hogy egyszerre több ember is kényelmesen végignézhesse a „műsort”. Ezt a világ számos állatkertjében és természetvédelmi területén nagy sikerrel alkalmazott módszert a magyar nemzeti parkok között elsőként itt szeretnénk bevezetni. A pelikánok, gólyák, darvak, illetve egyéb vadmadarak a mesterségesen kialakított tavakban tekinthetők meg. A bemutatott állatok jobb megfigyelése érdekében járdarendszerrel összekötött megfigyelőpontokat alakítottunk ki. Az állatbemutatók között a puszta legjellegzetesebb növényfajai eredeti élőhelyükön tekinthetők meg. A fontosabb fajokról kihelyezett információs táblák, illetve a szakvezető által adott információk segítik a tájékozódást. A program része a bemutatótermi kiállítás, ahol vitrinekben elhelyezett gazdag leletanyag, preparátumok, tablókon látható magyarázó szöveg, segítségével ismerkedhetnek meg a Hortobágy eredeti élővilágával. A kiállítás a terepi programok tökéletes kiegészítője, melyeknek nagy szerepe lehet a környezettudatos szemlélet kialakításában is.
A pályázat keretében három fő új munkaerő kerül felvételre.